A+ R A-

Prva pobjeda bh. rukometaša u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine upisala je prvu pobjedu u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo, a naša selekcija slavila je rezultatom 32:27 na gostovanju protiv Finske. Dobra odbrana na startu utakmice rezultirala je laganim golovima u napadu najboljih bh. rukometaša.

Četiri odbrane Benjamina Burića njegovi saigrači "nagradili" su s četiri pogotka u napadu pa su izabranici selektora Bilala Šumana poveli s 4:0.

Do prvog gola Finci su stigli u 7. minuti utakmice, a potom su smanjili prednost naše selekcije na 5:4. Ipak, pogoci Panića, Ovčine i Vegara vratili su našim rukometašima četiri gola prednosti.

S dva uzastopna gola Panića Bosna i Hercegovina stigla je do najveće prednosti u prvom poluvremenu, i to u 15. minuti kada je semafor pokazivao 10:4 u korist našeg nacionalnog tima.

Ipak u drugom dijelu prvog poluvremena uslijedila je manja kriza u igri našeg tima. Finci su na najbolji mogući iskoristili činjenicu da smo igrali s igračem manje i smanjili vodstvo bh. selekcije na 10:8.

Nova dva pogotka Panića vratila su najbolje bh. rukometaše na "plus" četiri (13:9). Ipak, nakon što je postigao svoj šesti gol, desni bek naše selekcije isključen je već u narednom napadu Finaca. Samo minut poslije BiH je ostala sa četiri igrača u polju, a isključen je Alen Ovčina.

Uprkos činjenici da smo ostali s četiri igrača u polju izabranici Bilala Šumana odigrali su kvalitetne dvije minute. Nakon što je Ovčina pogodio za vodstvo od 14:10, Burić je u odbranio sedmerac, a dobro dodavanje Mirsada Terzića sekundu prije kraja prvog poluvremena u 15. gol naše selekcije pretvorio je Kosta Savić.

Drugo poluvrijeme nismo otvorili poput početka utakmice, no nakon uvodnih nekoliko minuta drugog dijela meča naši rukometaši ušli su u pravi ritam. Na krilima sjajnog Panića nakon 16:13 stigli smo ponovo do šest golova prednosti (20:14).

Ipak, s tehničkim greškama u napadu vraćali smo Fince u igru, a 20-ak minuta prije kraja susreta najbolji rukometaši naše zemlje imali su tri gola viška.

Za razliku od prethodna dva sedmerca, Nikola Prce je treći promašio, no već u narednom napadu naše reprezentacije Panić je 10. golom pogodio za 22:18. Zanimljivo da je u prethodna dva meča kvalifikacija protiv Španije i Austrije Panić postigao devet.

Za naredna tri gola naše selekcije najzaslužniji je bio Senjamin Burić, a rezultat nakon pogodaka našeg pivota, 13 minuta prije kraja, glasio je 25:19.

Dvije minue prije kraja naš tim je imao tri gola prednosti (29:26), a jednu od ključnih lopti Burić je fantastično odbranio zicer Finaca iz kontre i tako spriječio domaćine da priđu na "minus dva".

Ipak na kraju je BiH stigla do zaslužene pobjede rezultatom 32:27.

S ovom pobjedom rukometna reprezentacija BiH zadržala je šanse da se plasira na Evropsko prvenstvo, a već u nedjelju naša selekcija će u Goraždu ugostiti Finsku.

Izvor: Faktor.ba