Ukupno 24 susreta odigrala su se u preliminarnoj rundi EHF EURO 2018 u Hrvatskoj. Sljedeća, glavna faza natjecanja započinje u četvrtak u Zagrebu, a donosimo najvažnije brojke i činjenice iz početne faze natjecanja.
Samo jedna momčad – trostruki EHF EURo prvaci Francuzi – pobijedila je u sve tri utakmice u skupini.
Jedna će se momčad direktno kvalificirati s EHF EURO 2018 na Svjetsko prvenstvo 2019 u Danskoj i Njemačkoj. Za ovaj događaj, oba domaćina i aktualni prvaci Francuska već su se kvalificirali.
Dvije momčadi – Makedonija (dvije pobjede, jedan remi) i Njemačka (jedna pobjeda, dva remija) izašle su iz skupine nepobjeđene.
Dva boda, po jedan iz svake pobjede, bile su dovoljne Bjelorusiji i Srbiji da se kvalificraju u sljedeću fazu.
Dvije utakmice iz grupne faze završile se neodlučeno. U obje, Nijemci su bili jedna od momčadi na terenu i oba rezultata bila su 25:25 – Njemačka protiv Slovenije i Njemačka protiv Makedonije.
Četiri momčadi eliminarne su sa natjecanja: Island, Austrija, Crna Gora i Mađarska. Nakon 15 utakmica, Crna Gora još uvijek čeka prvu pobjedu, a trenutno imaju jedan remi i 14 poraza. Kao i Crna Gora, Austrija i Mađarska nisu upisale niti jedan bod u Hrvatskoj.
Četiri utakmice završile su sa 10 i više golova razlike.
Četiri bivša europska prvaka u glavnoj su fazi natjecanja: Švedska (četiri naslova), Francuska (tri), Njemačka i Danska (svaka po dva). Jedini bivši europski prvak koji nedostaje je Rusija.
Četiri, odnosno svi suidonici polufinala s EHF EURO 2016 kvalificirali su se u sljedeću fazu.
Sedam sekundi proteklo je između dva crvena kartona za Austrijance Janka Bozovića i Vytautasa Ziure u utakmici protiv Norveške.
Osam golova, koje je Švedska upisala u prvom dijelu protiv Islanda (8:15), bio je najmanji broj golova u prvih 30 minuta. Ukupno, četiri puta momčad nije zabila 10 golova u prvih 30 minuta.
Devet od 12 momčadi koje su sudjelovale u glavnoj fazi EHF EURO 2016 prošle su u istu fazu: Njemačka, Španjolska, Hrvatska, Norveška, Francuska, Danska, Švedska, Bjelorusija i Makedonija. Također, Srbija, Češka i Slovenija također su se kvalificirale. Poljska, Rusija i Mađarska bile u glavnoj fazi na izdanju 2016.
Ukupno 11 crvenih kartona izašlo je iz džepova sudaca u prvom dijelu Prvenstva, uključujući i jedan plavi karton koji je dobio Austrijanac Ziura u utakmici s Norveškom.
Ukupno 14 golova upisao je Čeh Ondrej Zdrahala u krucijalnoj pobjedi 33:27 nad Mađarskom, što je najveći broj golova upisan u jednoj utakmici u preliminarnoj rundi. Devet golova upisao je Mađar Mate Lekai u istoj utakmici, kao i Norvežanin Kristian Bjornsen te Nikola Bilyk, Dika Mem i Uwe Gensheimer. Zajedno sa Zdrahalom, samo su četiri igrača upisala 14 pogodaka u jednoj EURO utakmici od 1994. Rekord drži Norvežanin Kjetil Strand, s ukupno 19 golova koje je upisao protiv Islanda 2006.
Razlika +16 najviša je gol razlika u preliminarnoj rundi, a pobjednik je Španjolska, koja je ispred Norveške i Francuske (obje +15), te Njemačke i Hrvatske (obje +13).
Ukupno 17 golova bio je odlučujući broj u preliminarnoj rundi, u utakmici između Španjolske i Češke (32:15). Ta je pobjeda druga najviša u povijesti EHF EURO natjecanja, slijedeći pobjedu 38:18 koju je Češka upisala protiv Makedonije 1998. Druge uvjerljiva pobjede upisali su Nijemci sa 13 golova razliek protiv Crne Gore (32:19), Noreška protiv Austrije (39:28) i Hrvatska nad Srbijom (32:22).
Ukupno 25 golova zabio je Čeh Onderj Zdrahala u tri utakmice, što ga je dovelo na vrh liste najboljih strijelaca prve faze. Iza njega su Norvežanin Kristian Bjornsen i Nijemac Uwe Gensheimer sa 21 pogotkom, zatim Nikoly Bilyk i Mikkel Hansen sa 19.
Ukupno je 35 udaraca obranio islandski vratar Bjorgvin Pall Gustavsson. Iza njega slijede Viachaslau Saldatsenka (BLR/34), Martin Galia (CZE/33), Vincent Gerard (FRA/32) and Torbjorn Bergerud (NOR/31).
Ukupno 47 golova u utakmici između Danske i Španjolske (25:22) odredilo je utakmicu s najmanje pogodaka u prvoj fazi. U ostale 23 utakmice upisano barem 50 golova.
Nikola Karabatić nastupio je u 55 utakmice na EHF EURO natjecanjima. Prema tome, trostruki europski prvak treba još tri nastupa kako bi srušio rekord koji trenutno drži njegov izbornik Didier Dinart.
Španjolska je upisala 65 golova, što je odredilo najstabilniju obranu na natjecanju. Njemačka i Slovenija slijede na ljestvici, sa 69 primljenih pogodaka, a iza njih su Danska (75) i Hrvatska (79).
Ukupno 67 golova u utakmici između Norveške i Austrije odredilo je taj susret kao onaj s najviše golova, a slijedi 66 golova u susretu Hrvatske i Švedske (31:35).
Norveška je upisala 103 gola, što ih čini momčadi s najefikasnijim napadom. Francuska je upisala 97, Hrvatska 92, Švedska 89 i Danska 84.
Ukupno je 198 isključenja podijeljeno u grupnoj fazi – 70 u skupini C, 49 u skupini B, 41 u skupini A i 38 u skupini D. U utakmici između Crne Gore i Makedonije podijeljeno je 15 isključenja, a u susretu Slovenije i Makedonije ukupno 11.
Novi rekord od 270 golova an EHF EURO natjecanjima drži Islanđanin Gudjon Valur Sigurdsson, koji je na vrhu ljestvice najbolji strijelaca svih vremena. Upisao je 14 pogodaka u Hrvatskoj, ali ni njegovi golovi nisu pomogli Vikinzima da otputuju u Zagreb.
Ukupno 360 golova upisao je u skupini B (prosječno 60 po utakmici). Ostale tri skupine upisale su manje: 318 u skupini D, 304 u C i 296 u A.
Ukupno je upisano 1,278 pogodaka u 24 utakmice preliminarne runde u Hrvatskoj, odnosno 53.25 po utakmici. Godine 2016. u Poljskoj, u preliminarnoj fazi upisano je 1,316, odnosno 54.83 po susretu.