Evropsko rukometno prvenstvo počinje za dva dana, a portal Svijet Rukometa donosi vam pregled najbitnijih informacija, značajnijih činjenica ali i onih za koje vjerovatno do sada niste znali.
Rukometno prvenstvo starog kontinenta takmičenje je koje organizuje Evropska rukometna federacija EHF, a ove godine se takmičenje po prvi put u svojoj historiji odigrava u tri zemlje.
Kako je januar tradicionalno rezervisan za rukometna prvenstva, tako je i ove godine u periodu od 10. do 26. januara, na rasporedu još jedno, Evropsko rukometno prvenstvo.
Švedska, Austrija i Norveška ovogodišnji su domaćini najboljim rukometnim selekcijama Evrope. Po prvi put u svojoj historiji, ove godine na turniru će učestvovati 24 reprezentacije a nakon što je EHF odlučio da proširi broj reprezentacija koje će se takmičiti na završnom turniru, Evropskom rukometnom prvenstvu.
Evropsko rukometno prvenstvo odigrava se svake dvije godine i to počev od 1994. godine a ovo je četrnaesto izdanje ovog rukometnog takmičenja.
Prvo Evropsko rukometno prvenstvo koje je odigrano 1994. godine u Portugalu, ugostilo je tada dvanaest najboljih reprezentacija starog kontinenta. Vremenom je taj broj rastao, a Evropsko rukometno prvenstvo u Hrvatskoj odigrano 2018. godine, posljednje je prvenstvo na kojem je učestvovalo šesnaest reprezentacija.
Ovogodišnji Euro odigrat će se u šest gradova i to Stockholmu, Malmöu, Göteborgu, Beču, Grazu i Trondheimu.
Ukupan broj utakmica je 65, uključujući utakmice prvog i drugog kruga te polufinalne i finalne susrete.
Reprezentacije su raspoređene u šest grupa po četiri selekcije, a plasman u narednu rundu izborit će po tri prvoplasirane reprezentacije nakon grupne faze.
Drugi krug takmičenja počinje nakon okončanja grupne faze, a nakon druge faze odma su na rasporedu mečevi polufinala.
Veliko finale zakazano je za 26. januar u Tele2 Areni u Stockholmu.
Interesantno je da će se polufinalni susreti, samo finale i susreti za plasman do šestog mjesta odigrati na nogometnom stadionu Tele2 Areni u Stockholmu čiji je kapacitet do 33.000 sjedećih mjesta, a za potrebe Eura kapacitet će biti smanjen na 22.000 gledatelja.
To nije prvi slučaj u historiji rukometa da se jedna rukometna utakmica odigrava na nogometnom stadionu. Tako su Francuzi prije tri godine na Svjetskom rukometnom prvenstvu na kojem su bili domaćini, reprezentaciju Islanda ugostili na nogometnom stadionu Pierre Mauroy u Lilleu.
Susret je odigran u okviru osminefinala a Francusku je do pobjede nad Islandom bodrilo 28.010 gledatelja.
Do tada je rekord držala finalna utakmica Švedske i Rusije sa Svjetskog prvenstva iz 1999. godine, kada je u Kairu bilo 25.000 gledatelja.
Španjolci najuspješniji, Švedska nacija sa najviše „Zlatnih“ medalja
Titulu evropskog prvaka brani reprezentacija Španije, koje je ukupno osvojila jednu zlatnu, četiri srebrene i dvije bronzane medalje, te se smatra najuspješnijom nacijom pod evropskim rukometnim nebom.
Samo šest Evropskih reprezentacija okitili se titulom Evropskog prvaka. Nacija koja je najviše puta stigla do zlatne medelje je Švedska. Oni su ukupno četiri puta bili pobjednici Evropskih rukometnih prvenstava i to 1994. godine u Portugalu, 1998. godine u Italiji, 2000. godine u Hrvatskoj i 2002. godine u Švedskoj, dok su na posljednjem prvenstvu odigranom u Hrvatskoj u finalnom susretu poraženi od Španije.
Potom slijede reprezentacije Francuske sa tri zlata, Danske sa dva, Njemačke sa dva, te Španije i Rusije sa po jednim. Interensatno je da se i rukometna velesila, reprezentacija Hrvatske, pet puta našla na podijumu za medalje, ali do sada nikada na onom najvišem i najsjajnijem.
Hrvatska je dva puta nastupala u finalu, i to dva prvenstva za redom. Već sada pomalo davne 2008. godine u Norveškoj, Kauboji su u finalu poraženi od selekcije Danske (24:20), te dvije godine kasnije u Austriji od selekcije Francuske (25:21).
Hrvatska, Francuska i Španija jedine nacije koje su učestvovale na svim prvenstvima
Nije velik broj reprezentacija koje se mogu pohvaliti da su svih četrnaest puta učestvovalena završnici Evropskih rukometnih prvenstava.
Samo tri nacije, i to Hrvatska, Francuska i Španija nisu propustile niti jedan Euro, od 1994. godine pa sve do danas.
Kiril Lazarov rekorder po broju pogodaka
Makedonski reprezentativac Kiril Lazarov igrač koji je postigao največi broj pogodaka tokom jednog Evropskog rukometnog prvenstva. To se dogodilo 2012. godine kada je domaćin bila susjedna Srbija.
Lazarov je tada postigao 61 pogodak u nacionalnom dresu Makedonije, koja je tada osvojila peto mjesto te izborila plasman na kvalifikacijski turnir za Olimpijske igre koje su te godine odigrane u Londonu. Poslije Lazarova tu su i Stefan Lovgren te Olafur Stefansson koji su iste godine, 2002. postigli po 57. pogodaka.
I Euro koji je pred nama ugostit će Lazarova i njegove sunarodnjake. Domovina aktuelnog prvaka Evrope i na ovaj euro odlazi sa velikim očekivanjima, a osim Lazarova, u pohod na Evropski tron dolaze i Borko Ristovski, Stojanče Stoilov, Dejan Manaskov i drugi.
Arpad Šterbik ponovo na spisku Jordia Ribere
Jedan od najboljih golmana svijeta svih vremena, i najbolji rukometaš svijeta za 2017. godinu, Arpad Šterbik, iako je najavio kraj svoje bogate rukometne karijere krajem ove sezone, našao na se proširenom spisku selektora Španije, Jordia Ribere.
Iako neće putovati u Trondheim gdje će Španija odigrati prvi krug takmičenja, Ribera, ima potpuno pravo, da u slučaju potrebe angažuje Šterbika u nastavku takmičenja.
Ista situacija desila se prije dvije godine kada je uoči polufinalnog susreta sa selekcijom Francuske, Šterbik hitno stigao u Zagreb. Iako rukometno nije bio aktivan nešto više od mjesec dana, bio je glavna uzdanica selektora Ribere, kasnije, ispostavit će se i u borbi za zlatnu medalju.
Zmajevi, Latvijci i Holanđani debitanti na Evropskoj rukometnoj smotri
Selekcija Bosne i Hercegovine nije jedina ekipa koja će po prvi puta nastupiti na smotri najboljih Evropskih rukometnih selekcija.
Tu su i selekcije Holandije i Latvija koje su smještene u grupi C. Latvijci će predvođeni sjajnim, trenutno najboljim desnim bekom planete, Dainisom Krištopansom, pokušati napraviti rukometnu senzaciju.
Bosna i Hercegovine bez službenih lica i na ovom Euru
Bosna i Hercegovina jedina je država u regionu koja neće imati svoje predstavnike na ovogodišnjem Euru kada su u pitanju sudije i delegati. Doduše tu je Mirza Kurtagić, momak porijeklom iz BiH ali koji sa svojim kolegom Mattiasom Wetterwikom nastupa pod zastavom Švedske.
Od zemalja iz regiona tu su standardno, hrvatski dvojac Matija Gubica i Boris Milošević, inaće prije nekoliko dana prograšeni za najbolji sudijski par u 2019. godini. Pored Gubice i Miloševića, Hrvatsku će predstavljati i Dalibor Jurinović i Marko Mrvica. Ispred Crne Gore tu su Ivan Pavićević i Miloš Ražnjatović, dok iz Srbije, na Euru će pravdu dijeliti Nenad Nikolić i Dušan Stojković.
Predstavnici Slovenije su Bojan Lah i David Sok.
Cijena ulaznica „Paprene“
Evropska rukometna federacija omogučila je navijačima i ljubiteljima rukometa širom svijeta da kupovinu karata obavez putem zvanične stranice Evropskog rukometnog prvenstva.
Obzirom da će i naša reprezentacija ove godine učestvovati na Euru, sigurno je da je i cijena ulaznica ono što je zanimalo naše građane.
Cijena ulaznica za prvi krug prvenstva, dakle grupnu fazu, kreće se od 113 do 177 eura, zavisno od lokacije sjedišta u dvorani. Za drugi krug prvenstva cijena ulaznica je znatno veća, pa tako će te za te mečeve morati izdvojiti od 306 do 478 eura.
Postoji mogučnost kupovine i jednodnevnih ulaznika koje koštaju od 62 do 93 eura, ali takođe u ponudi postoje i porodični paketi koji će vas koštati od 180 do 333 eura.
Dakle, za naše uslove slobodni smo reči „papreno“.
Nama koji ćemo ovo prvenstvo pratiti ispred malih ekrana, želimo samo jedno. Svim timovima, navijačima i gledateljima puno sreće i dobrog rukometa u predstojećim utakmicama Evropskog rukometnog prvenstva.
Svijet Rukometa