Pandemija korona virusa prekinula je sva sportska takmičenja širom planete. Sva evropska rukometna takmičenja za tekuču sezonu su otkazana i već sada je jasno da od rukometa neće biti ništa do početka nove sezone, ukoliko ona uopće krene.
Dvije najveće evropske lige, Njemačka i Francuska, planiraju da se vrate u septembru mjesecu, ali u kojem formatu još uvijek nije poznato. Njemci planiraju dopustiti publici da se okuplja u dvoranama i da bodri svoje klubove, istina u četiri puta manjem kapacitetu.
Ukoliko sezona krene bez prisustva publike to bi značilo veliki financijski šamar klubovima obzirom da se veliki postotak budžeta klubova puni upravo od kupovine godišnjih karata.
Otkazivanjem takmičenja prihodi klubova su minimalni, a teška financijska situacija koja je posljedica pandemija korona virusa dovela je i do otkazivanja nekih velikih sponzorskih ugovora. Troškovi su još uvijek prisutni bez obzira što se lopta ne vrti, jer veliki broj igrača je pod ugovorima a upravo velika količina novca se troši na isplate plata igračima.
Korona virus je svijet sporta okrenuo naglavačke, i gotovo da svi klubovi u budućnost gledaju sa velikom zabrinutošću, obzirom da je situacija veoma neizvjesna.
Posljednja velika ekonomska kriza koja je pogodila i Španiju ugasila je neke od največih evropskih rukometni klubova. San Antoni, Ciudad Real i Atletico Madrid su nestali sa rukometne mape Evrope, a samo zahvaljujuči ekonomskoj moći svog bratskog fudbalskog kluba, Barcelona je uspjela preživjeti teško razdoblje od prije nekih desetak godina.
U Francuskoj je situacija veoma teška, kada je u pitanju budućnost profesionalnog rukometa, a to je potvrdio i trener najbogatijeg rukometnog kluba na svijetu.
„Ovdje u Francuskoj postoji strah od svega što se događa, a to je snažan udarac cijelom sportu. Profesionalni sport kakav smo znali može nestati. U kriznim vremenima, prvo što kompanije skinu je sponzorstvo “, upozorava Raúl González , trener PSG-a.
David Davis, trener mađarskog Veszprema takođe sa oprezom gleda u budućnost.
„Kriza će nas sve pogoditi i moramo pokušati da preživimo najbolje što možemo. Bez publike mnogi klubovi će imati jako težak period. Sponzori i plate će se smanjivati. Klubovi će se suočiti sa mnogim problemima, a sigurno je da će neki i nestati jer neće imati dovoljno novca da se suoče sa takmičenjima, prijavljivanjima te da isplaćuju plaće “, ističe trener Veszprema David Davis.
“Svejedno morate pokušati spasiti rukomet jer će klubovi započeti sezonu s deficitom. To je sport koji je uvijek na konac. Niko ne pobjeđuje i svi gube u ovoj situaciji “, dodaje Davis.
Iako je PSG klub sa najvećim budžetom, oko 17 miliona Eura u prošloj sezoni, Gonzales ističe da dugoročni plan razvoja PSG-a više ne postoji.
“Prije dva mjeseca, rekao bih vam da je PSG mlad i superstabilan klub koji ide prema gore, ali sve što se događa ide na to da poljulja temelje i ne znamo kakvu će evoluciju imati u svim sportovima. PSG je trenutno vrlo stabilan, ali dugoročna budućnost sada ne postoji. Moramo se suočiti sa situacijom koja će doći i biti spremni na ono što dolazi ”, razmišlja González.
“Ova situacija će imati manji ili veći utjecaj u svim klubovima. Oni koji više ovise o prodaji karata mogli bi više patiti jer bi to predstavljalo 20-30% manje novca u budžetu. U Francuskoj je sve vrlo regulirano, a ugovori o radu služe da daju ton. Bit će veća fleksibilnost. U Nemačkoj takođe puno zavise i od prodaje karata “, rekao je Toni Gerona , trener Chartresa i novi trener Srbije.
PSG i Barcelona barem kako sada stvari stoje ne bi trebali osjetiti posljedice krize, barem ne u sljedećoj sezoni. Barcelona će u načelu imati sličan budžet kao i u prošloj sezoni oko osam miliona eura, ali to još uvijek ništa nije definisano, samo se nagađa.
Što se tiće Poljske i Kielca-a, tamo će problemi biti veći obzirom da se 40% budžeta puni upravo od prodaje ulaznica.
“U Kielceu 40% budžeta dolazi od ulaznica. Ako cijelu sezonu moramo igrati iza zatvorenih vrata, to će značiti gubitak budžeta. Klubovi koji žive od ulaznica moraju žrtvovati dio. Ne vidim problema ako se moramo odreći dijela naše plaće, to je najmanje što svi mogu učiniti “, kaže Talant Dujšebajev, trener Viva Kielcea.
„Svi ćemo izgubiti, ne samo Kielce, pa što se prije ovo završi, to je bolje. To je ono što svi čekaju. Mi nismo PSG ili Barca i u tom smislu smo zabrinuti mi i ostali klubovi. Svi razumijemo situaciju i gledamo kako iz nje izlači. Svjetska ekonomija je pogođena i na horizontu ne izgleda dobro ako ne završimo s koronavirusom što je prije moguće “, kaže Dujshebaev.
Njegov glavni rival u Poljskoj, Orlen Wisla Plock , sa većim izgledima gleda u narednu sezonu.
“Orlen je moćna kompanija, klub je finansijski veoma stabilan i to je danas zlato”, rekao je njegov trener Xavi Sabaté.
Šta nas očekuje u narednom periodu ostaje da se vidi.
Svijet Rukometa