Pričaju o ljepoti rukometa, snazi kolektivne igre, o slasti pobjede, golovima koje (ne)broje, o odbranjenim šutevima… i o sestrama.
Pričaju o trenerima, roditeljima koji ih podržavaju, o reprezentaciji, idolima i snovima… i o sestrama. Pričaju o pozitivnoj tremi kada su prvi put istrčale na parket, o najdražim utakmicama, osvojenim turnirima, impresivnoj gol razlici u ligaškom dijelu, o još jednoj šampionskoj tituli… i o sestrama.
Sestre su u Ženskom rukometnom klubu (ŽRK) “Trebjesa” iz Nikšića nezaobilazna tema iz prostog razloga što u klubu trenira 16 sestrinskih parova i dva trija. Kada bi se računale i sestre od stičeva, ujaka i tetaka, bliža i dalja rodbina, klub bi mogao promijeniti naziv u sestrinski. Na tu činjenicu ponosni su i treneri i igračice, jer svima prija ta sestrinska atmosfera, a klub je od samog osnivanja, 2013. godine, gajio kult velike porodice.
”Počelo je sa četiri-pet sestara koje su bile u istom timu. Svima je privuklo pažnju da ih imamo toliko. Onda je počelo da pristiže još sestara, i to u svim selekcijama, tako da danas u klubu, koji broji oko 120 igračica, imamo 38 rođenih sestara. Imamo i bliznakinje, i po tri sestre Kokotović i Kovačević. Pored ovo 38, koje se aktivno bave rukometom, imamo i njih 16 koje se rekreativno bave i koje su bliske klubu”, priča Miloš Perović, trener i predsjednik ŽRK “Trebjesa”, popularnih “medvedica”.
Pored Kokotović i Kovačević, tu su i sestre Gogić, Savić, Bojanić, Jaredić, Petrušić, Raičević, Vučković, Vukosavljević, Kontić, Bulajić, Mijušković, Lalatović, Mićković, Matijašević, Roćenović i Gezović.
Kada se udruže sestrinska i rukometna ljubav
Prije šest godina šesnaestogodišnju Anđelu i dvije godine mlađu Anastasiju Kokotović, koje su sa Vidrovana, ujak i otac upisali su na rukomet, dok se njihova jedanaestogodišnja sestra Aleksandra upisala sama.
”Nijesu sestre ‘krive’ što sam se okrenula rukometu. Sama sam htjela i treniram već dvije-tri godine. Znaju sestre ponekad, kada dođemo kući, da mi kažu šta radim dobro, šta bih mogla bolje. Ponekad ih poslušam, ponekad ne, ali trenera uvijek slušam”, sa osmijehom kaže Aleksandra i priznaje da zna poneki dobar potez da iskopira od sestara.
Anđela priča kako je jedva čekala da odigra prvu utakmicu, da je bilo malo one pozitivne treme, da se najljepše osjeća kada daje golove, mada ih ne broji, i da igra na poziciji desnog srednjeg beka.
”Rukomet volim jer je timski sport, jer se zajedno borimo i pobjeđujemo, zajedno se radujemo. Iako dolazimo s Vidrovana ne pada nam to teško, jer kada nešto voliš, ništa nije teško”, kaže Anđela.
Drago im je što je u klubu toliko sestara, ali i što se njih tri bave istim sportom.
Za Anastasiju kažu da je velika nada crnogorskog rukometa, a ona se samo na to stidljivo osmjehuje, vrijedno trenira i mašta da će jednoga dana zaigrati za A selekciju Crne Gore i da će karijeru graditi u mađarskom “Đeru”.
”Rezultati se postižu dobrom organizacijom, radom i upornošću. U rukometu je bitan lijep odnos između igrača i to je nešto što mi se najviše sviđa. Za mene je rukomet najljepši sport koji postoji”, kaže Anastasija koja igra na poziciji lijevo krilo, a idol joj je najbolji srednji bek svijeta, Stine Oftedal.
Trinaestogodišnja Ivana Savić četiri godine igra rukomet i drago joj je što je dvije godine mlađa Vasilisa izabrala isti sport, jer lijepo je da ih pored sestrinske, “veže” i ona rukometna veza.
”Nije teško trenirati kada treniraš ono što voliš. Moja najteža utakmica je bila kada smo igrale u Sarajevu, dok mi je najdraža finalna utakmica turnira u Podgorici, kada smo pobijedili šampiona Srbije, ekipu ‘Metalca’ rezultatom 8:2”, kaže Ivana.
Vasilisa jedan drugi turnir ističe kao najdraži – Novogodišnji turnir u Mojkovcu. Nije ni čudo jer su na tom turniru upisale samo pobjede, a ona i sestra su, u svojim uzrasnim kategorijama proglašene, za MVP turnira.
”Predivan je osjećaj kada pobijediš, a posebno kada dobiješ svaku utakmicu. Ne znam kako je to kada izgubiš jer od kada igram ni jednu utakmicu nijesam izgubila i nadam se da neću brzo. Pomislim ja ponekad šta će biti ako ovu utakmicu izgubimo i mi pobijedimo”, kaže nasmijana Vasilisa kojoj je Itana Grbić uzor.
Priznaje da je mnogo ljepši osjećaj kad si na terenu, nego dok s tribina navijaš.
Marija i Tijana Mijušković su prije dvije godine došle u ŽRK “Trebjesa”. Rukometna lopta odmah im je “prijenula” za ruku, prva utakmica dodatno pojačala adrenalin, a činjenica da su jedne od mnogih sestrinskih parova ih je oduševila.