Tjedan je dana prošlo od početka EHF EURO 2018, a prvih sus edam dana obilježili neki uzbudljivi trenuci i napete završnice.
Nakon što su četiri momčadi eliminirane, a ostalih 12 je osiguralo mjesta u završnici, puno je tema za rasprave. Naši ehf-euro.com novinari izdvojili su najbolje igrače, momčadi koje su priredile iznenađenja i one koje su razočarale, kao i pogled na korištenje video tehnologije.
Francuska i Makedonija na vrhu ljestvice
Da je itko pogodio da će Francuska i Makedonija zasjesti na vrh ljestvice nakon ulaska u završnicu, bilo bi to iznenađenje. Francuska je ostala bez nekih od zvijezda i morala je iskoristiti zamjene za Luku Karabatića i Ludovica Fabregasa, a očekivalo se da će Makedonci na ljetstvici biti ispod momčadi kao što su Njemačka, Danska ili Španjolska.
Ipak, sve je to sport. Makedonija je završila grupnu fazu kao prva u skupini i nepobjeđena, što dokazuje da njihovu efikasnost. Očito je da su se vremena promijenila, a Kiril Lazarov više nije jedina zvijezda momčadi.
Dosad, mlado lijevo krilo Dejan Manaskov igrao je svoj najbolji turnir, obrana je bila čvrsta, a u napadu je utjecaj izbornika Raula Gonzaleza vidljiv. Naravno, uvijek je prisutno malo sreće ako u dvije pobjede upišeš samo jedan gol razlike, a jednu utakmicu završiš remijem, ali svi su bodovi zasluženi.
Francuska je uvijek među favoritima za medalju, ali trenutna momčad još uvijek iznenađuje u pozitivnom smislu. Vratar Vincent Gerard sjajno brani, a 20-godišnji Dika Mem dragulj je u napadu, a kad god to treba, Nikola Karabatić je iskusan vođa momčadi.
Glasni hrvatski navijači pomažu momčadi Line Červara
Sudeći iz perspective navijača, EHF EURO 2018 dosad je bio uspješan, budući da ljubitelji rukometa popune i posljednje mjesto kako bi podržali svoju momčad. Spaladium u Splitu bio je rasprodan za svaku utakmicu, a ispunilo ju je 11,000 glasnih navijača koji su stvarali nevjerojatnu atmosferu, koja je pomogla njihovoj momčadi da pobijede Srbiju i Island.
Hrvatska u Splitu nije igrala devet godina, a to je čekanje bilo samo još jedan dodatni motiv navijačima, koji su bordili reprezentaciju dugo nakon završetka susreta nakon poraza od Švedske – dali su sve što su mogli svojim igračima.
Putovanjem u glavni grad u sljedeću fazu natjecanja, Hrvatska očekuje iste decibele sa tribina u zagrebačkoj Areni.
Kako je video tehnologija promijenila EHF EURO
Video tehnologija debitirala je na EHF EURO događajima, a pružila je i nekoliko stvari više za raspravu, posebno nakon odluke o penalu u utakmici Slovenije i Njemačke.
Suci i službenici cijene tehnologiju, mnoge se momčadi slažu s njima, a neki se ne slažu. Ako škakljiva situacija zahtijeva detaljniji pregled kako bi se donijela finalna odluka, zašto ne? Ljudska pogreška se događa, ali ključni faktor je količina upotrebe, koja se mora držati pod kontrolom.
Veteran u ulozi najboljeg strijelca
Izuzetan nastup Kjetila Stranda, koji je upisao 19 pogodaka protiv Islanda na EHF EURO 2006 – najviše golova u jednoj utakmici u povijesti natjecanja – bit će teško nadmašiti. Ali Ondrej Zdrahala, 34-godišnji češki lijevi vanjski, bio je prilično blizu u utakmici protiv Mađarske, upisavši 14 pogodaka u pobjedi 33:28.
Sa svojih 14 pogodaka, Zdrahala se izjednačio sa sunarodnjakom Filipom Jichom, mađarskim srednjim vanjskim Gaborom Csaszarom, lijevim vanjskim Ikerom Romerom i ukrajinskim lijevim vanjskim Yuriyom Kostetskiyem.
Trenutno je najbolji strijelac natjecanja sa 25 golova – četiri više od Norvežanina na desnom krilu Kristiana Bjornsena i njemačkog lijevog krila Uwea Gensheimera.
Tko je otišao doma i zašto
Baš kao 2016., Island je upisao pobjedu na otvaranju skupine, prije nego je eliminiran na kraju grupne faze. Njihovo pouzdanje bilo je visoko nakon pobjede nad Švedskom, ali nisu se mogli nositi sa Hrvatskom i Srbijom. Na kraju su Šveđani, koji su odlučili sudbinu Islanda, pobijedili Hrvatsku.
Osim vratara i Nikole Bilyka, Austrija je bila na dnu ljestvice skupine B, ali momčad Patrekura Johannessona spakirala je kofere znajući da grade momčad za sljedeće izdanje EHF EURO natjecanja.
U usporedbi s njima, Mađari su bili veoma razočarani. Kada je Ljubomir Vranješ izabran za izbornika, nade su vrlo visoke, ali u krucijalnom susretu sa Češkom, bili su previše nervozni i nedostajao im je vođa koji bi se istaknuo, a na tom je mjesti prije bio Laszlo Nagy prije nego se umirovio.
Crna Gora jedino je parirala Makedoniji, ali odsutnost Vuke Borozana bila je kobna za njih.
Koji je vratar iznenadio
Teško je ignorirati Veselina Vujovića kao vratara koji je priredio najveće iznenađenje, budući da nitko nije mogao predvidjeti da će slovenski izbornik stati među vratnice prije posljednjeg penala Njemačke.
Šalu na stranu, vratari su odigrali ključne uloge u preliminarnoj fazi u Hrvatskoj.
Neki, kao što su like Bjorgvin Pall Gustavsson (ISL) i Viachaslau Saldatsenka (BLR), jednostavno zbog broja obrana; drugi, kao Vincent Gerard (FRA), Martin Galia (CZE), Mikael Appelgren (SWE) i Torbjorn Bergerud (NOR) zbog toga što su značili svojim momčadima; a neki kao Nijemac Silvio Heinevetter kombinirali su važnost i spektakl.
Navijači koji su pratili dnevne EHF EURO Live emisije na Facebooku i Youtubeu glasovali su i izabrali Petricka Groetzkog kao igrača koji je najboje obranio udarac na vrata.
Napad sedam na šest – mač s dvije oštrice
Izvlačenje golmana na klupu, pravil koje se primijenjuje od prvog srpnja 2016., značilo je da momčadi koje trebaju element iznenađenja mogu lako zamijeniti golmana sa igračem na terenu te igrati napad sedam na šest. Izbornici koji su spremni riskirati, mogu kreirati situacije koje bi stvari okrenule na njihovu stranu.
Najočitiji primjer toga bio je remi 25:25 između Njemačke i Makedonije. Raul Gonzalez primijenio je ultraagresivnu taktiku kroz gotovo cijelo prvo poluvrijeme zamijenivši Borka Ristovskog sa igračem na terenu.
Odluka je iznenadila Nijemce, a Makedonci iskoristili prednost sa svoja dva igrača Stoilovim i Peševskim, te otišli na 6:3. Na kraju im se odluka obila o glavu, a aktualni prvaci realizirali su seriju 7:1, koja ih je vratila u igru.
Hrvatska je također primijenila taktiku u utakmici protiv Islanda, što je rezultiralo serijom 5-0 u drugom dijelu, a što je bilo ključno za njihovu pobjedu. Lino Červar potkopao je islandsku obranu, a protivnici se nisu uspjeli vratiti.
Dovoljno je dokaza za ova taktika može biti ključna u važnim utakmicama, budući da dopušta momčadi da iznenade protivnike, ali inzistiranje na istoj može dati i kontraefekt.
Dva švedska igrača u EHF-ovoj najboljoj sedmorci nakon preliminarne runde
Nakon 24 susreta, nekoliko igrača već je impresioniralo EHF-ov media tim. Na temelju njihovih statistika i pomoći momčadima, predstavljamo najboljih sedam nakon prve faze:
Vratar: Mikael Appelgren (SWE)
Appelgren je drugi na ljestvici vratar, sa 32 obrane iz 77 pokušaja, za Janncikom Greenom zaostaje samo tri obrane. Ipak, Appelgren je bio ključan u pobjedi nad Srbijom i igrao je 40 minuta više od danskog igrača.
Desno krilo: Kristian Bjornsen (NOR)
29-godišnje krilo jedan je od igrača s najmirnijom rukom za Norvešku, a zabio je 21 pogodak, sa 75 posto uspješnosti. Upisao je minimalno šest pogodaka u svakoj od utakmica.
Desni vanjski: Dika Mem (FRA)
20-godišnjak izgleda kao jedan od budućih velikih igrača Francuske. Njegova fizička snaga i šutiranje pomoglo je Francuzima da budu jedina momčad koja je izašla nepobjeđena iz grupne faze.
Srednji vanjski: Miha Zarabec (SLO)
Igrač THW Kiela upisao je 10 golova i devet asistencija u prve tri utakmice. Primio je nagradu za najboljeg igrača utakmice dva puta, u utakmicama protiv Makedonije i Njemačke.
Lijevi vanjski: Ondrej Zdrahala (CZE)
Češki veteran vodio je svoju momčad do glavne faze sa 14 pogodaka protiv Mađarske. Izgleda da je u formi života, a na vrhu je ljestvice najboljih strijelaca natjecanja.
Lijevo krilo: Uwe Gensheimer (GER)
Trenutni najbolji strijelac VELUX EHF Lige prvaka upisao je 21 pogodak. Nije igrao na EHF EURO 2016 zbog ozlijede, a sada se nada svojoj prvoj europskoj medalji.
Kružni igrač: Jesper Nielsen (SWE)
Nielsen je drugi najkorisniji igrač Švedskoj, a odigrao je ukupno 140 minuta. Bio je ključan u pobjedama Švedske nad Srbijom i Hrvatskom, i u napadu i u obrani.