U posljednjim godinama, rukomet se razvio kada se radi o brzini, taktici i tehnici. Inovacije šarmiraju sve više navijača, koji koriste svaku priliku da ispune dvorane kako bi podržali svoju momčad i igrače.
Ipak, razvoj je znači i da je rad u trenutnom okruženju izazovniji nego što što je to bio slučaj prije.
U ljeto 2016., pravila igre su se prilagodila, a utakmice su postale brže u periodu koji je slijedio.
‘Pravila se mijenjaju, ona posljednja, koja su predstavljena u proteklim godinama pokazuju to. Uzmimo, na primjer, zamjenu golmana za igrača na terenu, što nije potpuna promjena, već prilagodba pravila’, priča predsjednik EHF-a Michael Wiederer.
‘Mnoge momčadi koriste sada to pravo u različitim situacijama, a to potpuno mijenja perspektivu igre. To znači i da mi, EHF, kao institucija, moramo razviti mjere koje bi osigurale da su odluke koje se donose u igri ispravne.’
‘Mora se učiniti na balansiran način’
EHF EURO 2018 za muškarce jedan je od najvažnijih događaja u rukometnom kalendaru, a okuplja zvijezde i 16 najboljih reprezentacija koje se bore za zlato svake dvije godine – predstavlja veselje za sve navijače koji ispune dvorane do posljednjeg mjesta ili za one koji natjecanje gledaju u udobnosti svojih domova.
‘Moramo povesti navijače na svoje putovanje zato što rukomet raste i svi moraju osigurati da su stvari razumljive svakom navijaču. To bi trebalo biti cilj svih nas, a ova pravila moraju se gledati u vezi sa ishodom situacije, zato što nijedan zakon igre nije bez druge strane novčića’, izjavio je Wiederer.
‘S jedne strane, nova pravila žele osigurati da nijedan burtalni i profesionalni prekršaj nije napravljen u želji da se zaustavi postizanje gola, ali sada igrači traže takvu situaciju kako bi povećali svoje šanse. Prema tome, moramo osigurati da se to učini na balansirani način.’
Evolucija pravila
Video tehnologija u upotrebi je posljednjih par godina i omogućava sucima jedinstaveni uvid, budući da brzina igre vodi do nesigurnosti ili netočnosti u njihovim odlukama. Sa krajem prvih utakmice Grupe I koje su se igrale 20. siječnja, video tehnologija upotrijebila se ukupno 15 puta na EHF EURO 2018, uključujući pokazivanje nekoliko crvenih kartona temeljenih na odlukama nakon ponovnog gledanja situacije.
‘Vidimo da suci koriste novu tehnologiju. Nastavit ćemo razvijati tealate, ne samo za usce, već i za gledatelje. Od najveće je važnosti da publika razumije kako i zašto je utakmica zaustavljena’, objašnjava predsjednik EHF-a.
Wiederer vjeruje da bi sljedeći korak trebala biti evaluacija pravila, koja su na raspologanju odlukama IHF-a. Utakmice su često odlučene samo jednim golom, i na EHF EURO natjecanjima i u Ligi prvaka, kao i na ostalim velikim turnirima.
‘Utakmica Njemačke i Slovenije bila je dobar primjer o tome zašto pravila moraju biti jasna; ne možemo ostaviti mjesta za interpretacije. Ovo je izazov za suce i publiku, koja, logično, podržava svoju momčad’, izjavio je Wiederer.
‘Svi bi trebali rauzmijeti zašto i kada su pravila primijenjena, i kako su interpretirana od strane sudaca.’
‘Rukomet je postao vrlo kompleksan sport’
Predsjednik EHF-a upozorava na proaktivan pristup kada se radi o pravilima i regulativama. Navijači bi trebali biti uzeti u obzir, budući da godišnja promjena pravila može uzrokovati konfuziju. Prema tome, Wiederer inzistira da se provede evaluacija i prilagodba, radije nego požurivanje promjena.
‘Još jedno pravilo koje je donoseno prošle godine vezano je za pasivnu igru, koje ima za cilj omogućiti sucima da zauzmu neutralniju poziciju. Ipak, u isto vrijeme, trenutak kada signaliziraju pasivnu igru prvi put još je uvijek diskutabilan – to je subjektivna odluka, ovisi o okolnostima situacije’, objašnjava Wiederer.
‘Kada je pasivna igra prvi put signalizirana, maksimalni broj dodavanja je šest prije nego momčad izgubi loptu. Ipak, pravilo nije jasno jer jezik govori o maksimalno šest dodavanja, ali suci mogu zastaviti utakmicu prije tih šest dodavanja. Pravilo je još uvijek stvar subjektivnosti i moramo vidjeti možemo li ga prilagoditi kako bismo neutralizirali stvari.’
Naglasak je na podacima i modernom pristupu rukometu, budući da svaka momčad pokušava iskoristiti priliku da postane najbolja. Riječima Wiederera: ‘Rukomet je postao vrlo kompleksan sport, sa najboljim igračima koji donose najbolje odluke u teškim okolnostima i okruženjima.’
‘Tehnologija odgovara rukometu, iako je predstavljena na nenametljiv način, ali pomaže poboljšati rukometno iskustvo za navijače. Nismo vrta ‘e-sporta’. Trebamo zadržati neutralne elemente ljudskog odlučivanja, ali trebamo imati mogućnost optimizacije’, zaključuje predsjednik EHF-a.