Tužilaštvo Kantona Sarajevo od Federalne uprave policije zahtijeva da prikupi dokumentaciju o poslovanju krovne kuće bh. rukometa Loše stanje u Rukometnom savezu Bosne i Hercegovine i kompletnom rukometnom sportu u našoj zemlji konačno bi moglo doživjeti kraj. Poznato je da agonija Rukometnog saveza BiH traje više od godinu i po, a da od prošle godine imamo tzv. novi Rukometni savez BiH. Račun RSBiH je odavno blokiran, a dugovi su polagano premašili tri miliona konvertibilnih maraka.
Ono što “krasi” stanje u rukometu jeste da se ne znaju odgovorni za agoniju, posebno onu finansijsku. No, čini se da je došao kraj letargiji i agonijama i da bi se konačno mogli utvrditi krivci za dugove i uništavanje RSBiH. Pismo FUP-a Oslobođenje je u posjedu dokumenta, u kojem Federalna uprava policije od RSBiH zahtijeva dokumentaciju i informacije o poslovanju i radu krovne kuće bh. rukometa.
– Obavještavamo vas da Federalna uprava policije postupa po zahtjevu Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo od 26. 3. 2018. godine, shodno kojem je ovoj upravi naloženo prikupljanje informacija i dokumentacije vezano za prijave koje je ova Uprava zaprimila i dostavila Tužilaštvu, a koje se odnose na legalnost rada Rukometnog saveza BiH u smislu neodržavanja skupštine Saveza od 11. 3. 2007. godine, imenovanja članova Izvršnog odbora Saveza nakon ovog period, postupanja i donošenje odluka Izvršnog odbora u navedenom periodu, stoji, između ostalog, u pismu, koje je stiglo u kancelariju RSBiH. Osim što se traže svi izvještaji o radu s posebnim akcentom na period od 2011. godine do danas, iz FUP-a su zatražili i “informaciju o statusu Rukometnog saveza Bosne i Hercegovine u periodu od 2007. godine pa nadalje”.
U pismu FUP-a, koje je potpisao prvi čovjek ove agencije Dragan Lukač, navodi se da dokumentaciju treba predati što prije, a prema našem izvoru, to će biti učinjeno već sutra. Iz RSBiH nema potvrde koliko je dokumentacije prikupljeno, a prema našim informacija ma, dosad su uposlenici kancelarije zajedno sa generalnom sekretaricom Lejlom Hairlahović pronašli 80 posto potrebne dokumentacije.
Novo rukovodstvo saveza, izabrano u junu prošle godine, tvrdi da je taj savez novoregistrovani, te da su njihovi papiri uredni. No, ostaje jedina dilema kako su se preuzeli kancelarija, pečat i sve ostale stvari, koje su pravno vezane za tzv. stari savez. Na osnovu naših saznanja iz dobro obaviještenih izvora, povod za istragu Tužilaštva KS-a su tužbe, koje konstantno pristižu, pa je i dalje neutvrđeno stanje duga krovne kuće bh. rukometa. Kako je trenutno u toku sudski proces u kojem je bivši selektor naše reprezentacije Dragan Marković tužio RSBiH i kako je na tom suđenju izrečen veliki broj nelogičnih stvari, očito da su u Tužilaštvu odlučili da pokušaju raspetljati Gordijev čvor u bh. rukometu. S obzirom na to da nismo imali odgovor iz RSBiH iz razumljivih razloga, te da je bivši generalni sekretar Smajo Karačić, u koga aktuelno čelništvo upire prstom da je najveći krivac, već duže vremena nedostupan javnosti, mišljenje smo zatražili od Vojislava Rađa, prvog čovjeka RK Sloga (Doboj), bivšeg selektora BiH i čovjeka koji je prijedlog Regionalnog rukometnog saveza Doboj za člana Upravnog odbora RSBiH. Na pitanje da li je konačno bilo vrijeme da se državni organi uključe u proces rješavanja agonije u RSBiH, Rađa ističe da se to moglo ranije riješiti.
– Ne mogu konkretno reći da li je bilo vrijeme ili ne da kantonalno tužilaštvo pokrene ovaj proces, ali mogu reći da ne razumijem ove koji su izabrani na skupštini prošle godine da nisu pokrenuli reviziju dosad, jer ne bi došlo do ovoga. Mislim da je bilo osnova za reviziju, nju su nam i obećavali na Skupštini, a zašto je nisu uradili, nije pitanje za mene, jer i mene to zanima, priča Rađa i nastavlja: – Nevjerovatno je da se ovdje više ne zna ni koji je savez, da li stari ili novi!? Ko je šta od koga uzeo? Jedno neodgovorno ponašanje i posmatranje su nas doveli na rub propasti. Vjerujem i najiskrenije se nadam da će državni organi uspjeti da razriješe ovu situaciju. Valjda će se napokon, nakon ovog poteza Kantonalnog tužilaštva i FUP-a, riješiti sve i da će nam država pomoći da sačuvamo rukomet i da krenemo iz neke, da tako kažem, minus faze, jer je suludo više govoriti da krenemo od dna ili posebno od nule, jer smo to davno nadmašili.
Rađa je bio i samokritičan, tačnije, nije štedio ni klubove koji se takmiče u bh. ligama.
– Ne brine me samo ponašanje ljudi koji sjede u Savezu, nego me više zanimaju klubovi koji finansiraju rukomet, predstavljaju BiH i svoje gradove – zbog čega su oni pasivni i koji im je interes da stanje bude ovakvo. I mi iz klubova imamo svoje greške što gledamo ovakvo stanje. Stanje je katastrofalno, a preovladavaju sitni interesi, koji važe od danas do sutra, poručio je Rađa.
Vrelo ljeto
Ono što je sigurno da se istraga neće brzo završiti, s obzirom na to koliko je nelogičnosti u radu RSBiH svih ovih godina, posebno kada se zna i da su registracije bile sumnjive, tačnije, nikad do kraja završene. Dug je spisak bivših selektora, uposlenika, te dobavljača, hotela kojima se dužno, a nije tajna da je u velikom broju hotela zabranjen ulaz bilo kome ko dolazi u ime Rukometnog saveza Bosne i Hercegovine. Ono što bi moglo predstavljati veliki problem čelnicima RSBiH, koji su u velikom broju ostali u novom savezu jeste što su prema i dalje nezvaničnim informacijama odgovorne osobe u ime krovne kuće bh. rukometa Rešad Šarenkapa i Fuad Lipa. Oni su odgovorne osobe na registraciji RSBiH 1994. godine, a izgleda da je ta registracija jedina obavljena po zakonu. Sve ostalo poslije toga čini se da je urađeno van zakonskih okvira, pa bi i to mogao biti predmet istrage. Sve u svemu, čeka nas vrelo ljeto, kada je bh. rukomet u pitanju, a veliko je i pitanje ko će na kraju preživjeti, jer koliko god se prstom upiralo u Smaju Karačića, jasno da nije mogao sve sam obaviti. Morao je neko i odobriti to što je on radio ili što nije uradio.
Izvor: Sport1.ba