Upravni odbor Rukometnog saveza Bosne i Hercegovine prije nekoliko mjeseci formirao je i komisiju za omladinski rukomet u Bosni i Hercegovini. Za predsjednika komisije imenovan je Haris Fidahić, dugogodišnji sportski radnik i trener iz Goražda.
Haris je kao mladić rukomet počeo trenirati u rukometnom klubu Goražde a sa samo petnaest godina debitovao je u Premijer ligi Bosne i Hercegovine. Svojevremeno Fidahić je bio član kadetske reprezentacije Bosne i Hercegovine, a sa ovom selekcijom nastupao je i na Evropskom prvenstvu 2008. godine u Češkoj/Brno.
Haris je proglašen najboljim igračem na utakmici Bosna i Hercegovina – Slovačka, sa postignutih 13 golova. Kao igrač MRK Goražde osvojio Kup Bosne i Hercegovine 2012 godine.
Danas Haris radi kao trener u rukometnom klubu Radnički a od 2013. godine radi kao trener za kampu Jasmina Mrkonje.
Prije nekoliko dana kontaktirali smo Harisa kako bismo razgovarali o aktuelnim temama vezanim za omladinski rukomet u Bosni i Hercegovine jer je Haris upravo osoba koja nam može dati najbolje odgovore na naša pitanja.
Prije nekoliko mjeseci izabrani ste kao koordinator za omladinski rukomet u Bosni i Hercegovini. Možete li nam ukratko objasniti šta je vaš osnovni zadatak?
Odlukom UO rukometnog saveza BiH imenovan sam za koordinatora za omladinski rukomet u BiH. Prije svega velika čast i zadovoljstvo što ču obavljati ovu značajnu funkciju ali velika obaveza i odgovornost prema rukometu u našoj državi ali i i prema svim mladim osobama. Osnovni zadatak komisije je da prati redovan sistem odigravanja utakmica omladinske lige.
Naime omladinska liga za muškarce je podijeljena u četiri grupe i to su Omladinska liga Sjever i Jug, Omladinska lige Unskosanskog kantona i Omladinske lige Srednjobosanskog kantona, dok se u ženskoj kategoriji takmičenje odvija u tri grupe Omladinska liga Sjever, Omladinska liga Jug i Omladinske lige Zapad.
Poslije završetka svih omladinskih liga organizuje se Državno prvenstvo BiH za sve selekcije u obje kategorije na nivou cijele države. Prvenstva su odigravaju u mjesecu junu u gradovima koji dobiju domaćinstvo za organizaciju. Mišljenja sam da je omladinski rukomet naša jedina budućnost i najveći fokus će biti prema tom cilju.
Šta će biti prioriteti u vašem radu?
Prioritet će biti organizacija i održavanje Državnog prvenstva Bosne i Hercegovine. U proteklom periodu održavao se kontinuitet odigravanja Državnog prvenstva, međutim pokušat ćemo promjeniti sam koncept, kao i kvalitet kako u sportskom tako i u drugim segmentima, jer ipak to je smotra najboljih ekipa države i mišljenja sam da to treba biti organizovana na najvećem mogućem nivou da to bude san svakog mladog rukometaša.
Prijedlog je da se Državno prvenstvo za sve selekcije organizuje u jednom gradu, da se najbolji rukometaši i rukometašice naše države okupe na jednom mjestu i da svi zaljubljenici u rukomet kao i selektori omladinskih reprezentacija mogu pratiti utakmice. Naravno savez treba da se maksimalno potrudi i da u svom budžetu planira troškove za organizaciju Državnog prvenstva i da za sve ekipe učesnike prvenstva sve bude besplatno.
Koliko Bosna i Hercegovina zaostaje za regionom kada je u pitanju kvalitet omladinskog rukometa?
Ako se vratimo nekoliko godina unazad imali smo dva svijetla primjera kada je kadetska reprezentacija BiH igrala Evropsko prvenstvo 2008 godine u Brnu kao i organizacija i učešće Svjetskog juniorskog prvenstva u BiH. U tom periodu smo bili rame uz rame sa savezima iz okruženja i to je bio pravi put kako da se dođe do uspjeha. Međutim, nas je uspjeh koštao i kada smo trebali da rastemo kao savez, kao omladinski rukomet mi smo nažalost velikim koracima išli u minus.
Naše komšije rade sistemski, tačno se zna ko je za što zadužen, što je naravno u svim sistemima normalno. Konstantno učestvuju na velikim prvenstvima, njihovi treneri su stalno po edukacijama, u njihovim mlađim selekcijama rade certificirani treneri a ne kao kod nas treneri s ulice. Generalno problem je što naše omladinske reprezentacije ne postoje, pa shodno tome sve ostalo vuče dalje probleme.
Kada se formiraju omladinske reprezentacije (što će biti veoma brzo) i kada se počne sistemski raditi, polahko ćemo se približavati i savezima iz regiona. Siguran sam da smo talentovano područje, da imamo mnogo perspektivnih i kvalitetnih mladih igrača, samo im se treba pružiti šansa da su u sistemu od pionirske pa do seniorske reprezentacije.
Šta bi po vama trebalo uraditi kako bi se unaprijedio kvalitet omladinskog rukometa?
Prije svega formiranje omladinskih reprezentacija, popularizacija rukometa, organizacija Državnog prvenstva u obje kategorije na jednom mjestu, educiranje trenera. U suštini imamo u regionu saveza koji funkcionišu bez problema tako da možemo samo prepisati , nema potrebe da se pravimo pametni i da izmišljamo toplu vodu.
Koji su problemi u radu sa kojim se susreću klubovi u Bosni i Hercegovini ali i sam Rukometni savez Bosne i Hercegovine?
Infrastruktura je veliki problem sporta u našoj državi pa samim tim i rukometa. Rijetke su ekipe koje imaju dvoranu na raspolaganju u svakom trenutku, svi su u fazi prilagođavanja termina i .. Ako se vratimo unazad nekoliko godina ima tu mnogo mnogo problema s kojima se susreću klubovi, jer iskren da bude rijetko šta funkcioniše u našem rukometu, od saveza, klubova, sudijske organizacije, udruženja trenera itd,itd.
Želim istači par pozitivnih stvari, Rukometni savez Federacije BiH koji funkcioniše fantastično, kao i EHF i IHF sudije i delegate, koji nažalost rijetko kad sude naše derbije. Imamo pozitivan primjer da je selektor gospodin Smajlagić napravio spisak i šansu za mlade igrače većinom iz Premijer lige BiH za okupljanje u Tešnju, isto tako organizacija utakmica za Žensku reprezentaciju u Cazinu, kao i portal Svijet Rukometa gdje u svakom trenutku možemo naći sve informacije vezane za rukomet u BiH.
U većini slučajeva se o rukometu može pročitati u negativnom smislu( savez nema ID, problem na utakmicama) rijetko kad u pozitivnom kontekstu, zbog toga je veliki zadatak saveza da se krene u popularizaciju rukometa i da se rade konačno dobre i pozitivne stvari.
Gdje je zapelo pa više od godinu dana nisu se okupile omladinske selekcije Rukometnog saveza Bosne i Hercegovine?
Omladinske selekcije se nisu okupile dosta dugo, koji je razlog pitanje je za prošli UO našeg saveza. Zadatak i obaveza novog saziva UO je da se to više nikada ne ponovi. Obećanja su da če se u narednom periodu imenovati selektori i treneri i da če se krenuti onako kako treba.
Šta možemo očekivati u skorom periodu vezano za omladinske rukometne selekcije Bosne i Hercegovine?
Omladinski rukomet je godinama sistemski zapostavljen, gdje smo izgubili mnoge generacije vrhunskih talenata i potencijala. Neophodno je da se redaovan sistem takmičenja u Omladinskom rukometu iz godine u godinu razvije, unaprijeđuje i prati moderne trendove razvijanja rukometa.Jedan od glavnih prioriteta če biti izmjena propozicija za omladinske selekcije.
Naime, još uvijek koristimo stare propozicije koje nisu korigovane i koje nisu u trendu razvijanja rukometa, razlog tome je što se iz godine u godinu samo prepisuju iste propozicije samo se mjenja datum. Bitno je prilagoditi sistemski propozicije po uzrasnim kategorijama kao što su to napravili ostali rukometni savezi.
Biće puno promjena, zabrana i stvari koje če biti nove za našu sredini tako između ostalog npr. neće biti dozvoljen flaster do određene uzrasne kategorije U-12, U-14, neće biti dozvoljena izmjena igrača odbrana-napad ,jer želimo razvijati igrače/ice koji če biti spremni i naučeni da igraju u dva pravca, itd.
Da li možemo očekivati da Rukometni savez Bosne i Hercegovine u nekom skorijem periodu, u ljetnim mjesecima, organizuje neku vrstu centralnog rukometnog kampa za mlade igrače iz Bosne i Hercegovine?
Glavni zadatak formiranje omladinskih reprezentacija, mjenjanje propozicija i usklađivanje propozicija sa savezima u regionu (koje prate trend i razvoj rukometa), popularizacija rukometa. Velika pažnja se treba posvetiti na trenere koji rade sa mladima, njima pružiti mogućnost za konstantno učenje i educiranje.
Velika je želja da ako ne ove godine onda slijedeće godine se organizuje Državno prvenstvo u jednom gradu koji može ispuniti sve kriterije po pitanju organizacije (smještaj,dvorana). Što bi bio veliki plus za rukomet u našoj državi. Rukometni savez Hrvatske ima svoj kamp, pa zašto mi ne bi to prepisali i po istom konceptu organizovali svoj kamp.
Za kraj, da li imate neku poruku ljubiteljima rukometa u Bosni i Hercegovini?
Jedna molba da svi damo svoj doprinos u svojim sredinama, da se isključe sujete, ljobomore, da zajedno vratimo rukomet na staze uspjeha, da stvorimo pozitivnu klimu i atmosferu, da rukomet bude sport broj jedan u Bosni i Hercegovini.
Svijet Rukometa