Utakmica Njemačke i Slovenije u skupini C u preliminarnoj rundi na EHF EURO 2018 bila je povijesna. Po prvi puta ikada, koristila se instantna video repriza.
Tehnologija se iskoristila kako bi se razjasnila posljednja situacija u utakmici, kada je slovenski Blaž Blagotinšek blokirao njemački napad nakon što je njegova momčad zabila za 25:24 nekoliko sekundi prije kraja susreta. Nakon analize reprize, Blagotinšek je dobio crveni karton, a Njemačkoj je dosuđen penal kojim je Tobias Reichmann osigurao remi.
Video sistem u upotrebi je po prvi put na EHF EURO natjecanju za muškarce – i jedini je dio novih tehnologija koji pružaju podršku sucima i službenicima na susretu, u vidu tehnologije na gol liniji, signalu na gol liniji i kamerama.
Sva te tehnologija testirana je i koristi se na velikim klupskim događajima kao što je VELUX EHF FINAL4 u Kölnu, finale EHF Kupa i EHF EURO 2016 za žene u Švedskoj.
Instantna repriza instalirana je prvi puta na finalima EHF Kupa 2016., ponudivši sucima priliku da odmah pogledaju situaciju na ekranu, ako nisu bili u prilici vidjeti cijelu situaciju na terenu te ako žele provjeriti situaciju prije donošenja konačne odluke. Instantna repriza uključuje standardnu TV sliku kao i dodatnu kuteve kamere koja osigurava pregled cijelog terena.
‘Istinska pomoć sucima’
‘Instant repriza istinska je pomoć sucima; na primjer, kako bi potvrdili svoju odluku da daju crveni ili plavi karton, ili da procijene situaciju koja im se dogodila iza leđa. Naši suci upotrijebili su na nekoliko događaja, i svi su zadovoljni’, izjavio je Dragan Načevski, predsjednik EHF sudaca.
Jedan od prvih trenutaka u povijesti rukometa kada je instantna repriza upotrebljena bio je na VELUX EHF FINAL4 2016. u Kölnu. Njemačk suci Lars Geipel i Markus Helbig iskoristili su priliku kako bi provjerili preprizu napada PSG-a u polufinalu protiv Kielcea, tijekom kojeg je Kielceov Tobias Reichmann dobio udarac laktom od Igora Vorija. Vori je dobio direktni crveni karton i zabranu igranja jedne utakmice.
‘Sretni smo što imamo ovakvu tehničku potporu. Gledanjem instantne reprize možemo donijeti odluku’, Geipel je komentirao nakon utakmice. Geipel/Helbig sudački su par na EHF EURO 2018, a njihovo se mišljenje nije promijenilo: ‘Tehnologija je istinska pomoć za nas suce. Sjajna je pomoć u donošenju konačne odluke u kontroverznim situacijama.’
Prvi ikada video sistem korišten od strane sudaca bio je na IHF Super Globe-u u Kataru 2014., nakon čega su slijedila Svjetska prvenstva u Kataru i Francuskoj 2015. Nakon krive odluke u susretu Francuske i Južne Koreje, korištenje video sustava zaustavljeno je u Danskoj, a IHF tehnologija prošla je kontrolu, kako bi se na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj 2017. predstavio novi sustav.
Na Svjetskom prvenstvu za žene u Danskoj, tijekom intervjua sa IHF-om u kojem se raspravljalo o krivoj odluci vezanoj za gol Južne Koreje, izbornik Young Chul Lim rekao je da je to bila nesretna pogreška, ali da je ova tehnologija od vitalne važnosti za budućnost rukometa, kao i mnogih drugih sportova.
Gol linija
Prvi put predstavljena na VELUX EHF FINAL4 2013., tehnologija na gol liniji dopušta sucima da koriste kamere fiksirane na gol kako bi provjerili je li lopta prešla gol liniju. Tehnologija omogućava sucima da pauziraju igru ako nisu sigurni je li lopta kompletno prešla liniju, ili je lopta prešla liniju prije kraja poluvremena ili utakmice.
Upotreba instant reprize i tehnologije na gol liniji ekskluzivna je odgovornost sudaca, i samo suci mogu odlučiti žele li ih koristiti ili ne. Nijedan službenik EHF-a ili momčadi ne mogu se umiješati.
Svjetlo na golu
LED svjetlo postavljeno iza golova zasvijetli u isto vrijeme kada i zvižduk označi minutu odmora ili kraj poluvremena, odnosno utakmice. Vizualno, omogućava svima uključenima u utakmicu signal koji pokazuje je li vrijeme stalo ili ne. Signal također omogućava daljnju pomoć sucima u odlučivanju je li šut u posljednjoj sekundi prešao gol liniju ili ne.
Prostor za zamjene
Novi sistem osigurava detaljniji pogled na prostor za zamjene, kao i video asitstenciju u slučaju odluka koje se tiču ovog dijela terena. Slike su dostupne EHF delegatima u slučaju nejasne situacije zamjene igrača. Ove dodatne slike mogu se upotrijebiti jedino u slučaju da je zamjena nepravilno odrađena i identificirana, ali je nejasno koji se igrač treba kazniti. Nije dozvoljeno prekidati igru.
‘Svi EHF-ovi delegati za zapisničkim stolom profitiraju od tehnologije, koja je također premijerno predstavljena u ponedjeljak, 15. siječnja u Zagrebu, kada je delegat morao idetificirati igrača nakon krive zamjene u utakmici Crne Gore i Makedonije’, izjavio je Načevski.
‘Želimo objektivu istinu, i pokušavamo dati sucima alate koje trebaju kako bi donijeli što više ispravnih odluka. Suci su pred izazovom kada se radi o brzoj utakmici i trebaju našu podršku. Ipak, suci donose finalnu odluku o tome u kojim situacijama žele koristiti tehnologiju’, komentirao je predsjednik EHF-a Michael Wiederer.
Piše: Björn Pazen / cg