Nedim Musić, predsjednik Upravnog odbora rukometnog kluba Gračanica iz Gračanice istaknuti je i dokazani sportski radnik.
Na skoro održanoj Skupštini Rukometnog saveza Bosne i Hercegovine Musić je ponovo izabran u Upravni odbor krovne kuće bh rukometa.
Musić je već imao priliku da sjedi u „vrućoj stol“ ove sportske organizacije koja godinama muku mući sa nagomilanim problemima, koji tek trebaju da se rješavaju.
U razgovoru za naš portal Musić se osvrnuo na rad svog matičnog kluba ali i na rad Rukometnog saveza Bosne i Hercegovine. Direktno i precizno Musić je veoma otvoreno razgovarao o svim problemima sa kojim se susreće naš rukomet.
Kako biste ocijenili svoj mandat na čelu kluba?
Nezahvalno je da ja dajem ocjenu vlastitog rada. To je zadatak Skupštine kluba. Ono što je sigurno jeste da dajem svoj maksimum, a sad da li je to dovoljno dobro i dovoljno kvalitetno neka drugi ocjenjuju.
Koliko je teško financijski pratiti jedan sportski kolektiv u Bosni i Hercegovini?
Ukoliko nemate podršku od nekog velikog, kapitalnog sponzora, koji bi “pokrio” bar 70% budžeta, izuzetno je teško obezbjediti sredstava jer se u tom slučaju ista crpe iz privatnog sektora u užem smislu riječi, a svi znamo šta to znači
Pored financijskih, kakvi su još izazovi koji se postavljaju pred sportske kolektive u našoj državi?
Najvažnija stvar jeste dobra organizacija kluba. Ukoliko se jasno definiše šta, ko i kada radi sve je mnogo lakše i jednostavnije.
Akcije i procesi moraju se prevenirati i onda su mnogo veće šanse da ćete biti uspješni. Rad u sportskim klubovima zahtjeva stalnu aktivnost, nikad niste završili sav posao i uvijek morate unaprijed razmišljati i djelovati.
Kada je rukomet u sredini u kojoj ja živim i radim u pitanju veliki problem je manjak i nezainteresovanost školovanih kadrova (nastavnika, profesora) za rad sa omladinskim selekcijama.
Drugi problem je nedostajuća infrastruktura. Trenažni proces za omladinske selekcije odvija se u neadekvatnim prostorima, što otežava razvoj igrača.
Ovog vikenda kreće nova takmičarska sezona u Premijer ligi Bosne i Hercegovine. Kakva su vaša očekivanja?
Mi slovimo za ambiciozan klub koji na svaku utakmicu ide da se nadigrava i pobjedi. Nismo opterećeni rezultatom, ali nijednoj ekipi u Premijer ligi ne dajemo pardona. Ja lično očekujem da ćemo, ako nas povrede zaobiđu, biti u samom vrhu PLM.
Ko su po vama glavni konkurenti za naslov?
Prognoze su uvijek nezahvalne, mislim da će i ove godine glavnu riječ voditi ekipe koje su i lani bile u vrhu BH PLM. Međutim, ne treba zaboraviti da će upravo te ekipe igrati na tri fronta, da su povrede uvijek moguće, baš kao i rezultatska iznenađenja.
Ima par ekipa koje su vrlo kvalitetno popunile roster i koje mogu iznenaditi. Svakako će biti vrlo interesantno.
Gračanica važi za jedan jako dobro organizovan sportski kolektiv u Bosni i Hercegovini. Kako to uspijevati u današnjim vremenima i kakvi su vaši naredni planovi?
Već godinama u klubu su angažovani isti ljudi i uglavnom se zna ko, šta i kada radi. Možda je naša tajna u tom preventivnom djelovanju i u činjenici da smo aktivni 12 mjeseci, odnosno da ne čekamo zadnji dan da nešto rješavamo.
Naravno sve to ne bi bilo moguće da nemamo podršku Grada Gračanice, naših sponzora i navijača. Plan je da pokušamo jačati organizaciju kluba u svakom pogledu.
Odnedavno ste član Upravnog odbora Rukometnog saveza Bosne i Hercegovine što je drugi put da se nalazite u toj poziciji. Zašto ste se odlučili za ovaj korak?
Godinama radim u klubu koji se takmiči u sistemu koji mi neko drugi kreira. Taj sistem je nerjetko nedorečen, nedefinisannedosljedan, pun improvizacija.
Smatram da bi svojim radom i angažmanom, te dugogodišnjim iskustvom sportskog radnika mogao pomoći da taj sistem ili ako hoćete ozračje učinim punom boljim.
Kakvo je raspoloženje trenutno u UO Rukometnog saveza Bosne i Hercegovine?
Činjenica je da su članovi UO RS BiH vrlo aktivni, da su uglavnom prisutni na svim do sada održanim sjednicama, da čitaju materijale, uzimaju učešće u diskusijama i da se radi o istinskim sportskim radnicima, rekao bih da je raspoloženje-radno.
Međutim, imamo zaista dosta problema i trebaće vremena i strpljenja da napravimo i konkretne pomake.
Da li ima volje da se naprave pozitivne promjene?
Deklarativno da, ali da ne prejudiciram vrijeme će vrlo brzo pokazati.
Da li je rukomet ali i generalno sport u Bosni i Hercegovini rob političkih strujanja i političke atmosfere u državi?
Politika sigurno dobrim dijelom determiniše odnose u raznim oblastima pa tako ni sport/rukomet nije imun. Konkretno i naš Statut i sve ono što proizilazi iz njega je proizvod “političkih konstrukcija”.
Međutim, ja se nadam da će u izabranim predstavnicima pobjediti “sportska žica” i da ćemo svi skupa raditi prije svega za dobrobit bosansko-hercegovačkog rukometa kome izvorno svi pripadamo.
Šta je potrebno uraditi da bi rukomet u našoj državi prodisao?
Prvo i osnovno je riješiti odnos sa Poreskom upravom, napraviti reprogram poreskih obaveza. Zatim, regulisati (identifikacija dugovanja, sporazumi) odnose sa dobavljačima.
Preuzeti postojeći ID broj i aktivirati tekući račun RS BiH. Obezbjediti podršku državnih institucija, resornih ministarstava, olimpijskog komiteta, velikih sponzora.
Donijeti, ažurirati i harmonizirati svu pravnu legislativu Saveza (pravilnici, procedure, komisije).
Biti apsolutno dosljedan u primjeni donešenih akata. Angažovati vrhunske selektore koji bi sa saradnicima donijeli plan i program rada, a kojima bi se obezbjedili uslovi za rad kakav zahtjeva današnji rukomet.
Urediti sistem takmičenja na svim nivoima muški, ženski, omladinski.
Koliko je to teško izvedivo u ovakvim okolnostima?
Sve se može kad se hoće. Međutim, čak i oni koji prizivaju promjene i kritikuju postojeće stanje na svaku izmjenu tog i takvog stanja burno reaguju.
Ne može se mjenjati stanje, bez uvođenja promjena. Možda će sve u početku biti bolno, ali kasnije mora donijeti rezultat.
Za kraj vaša poruka ljubiteljima rukometa u Bosni i Hercegovini
Mislim da će nam svima u narednom periodu trebati dosta strpljenja, optimizma i pozitivne energije. Sveli smo rukometnu diskusiju na međusobna optuživanja i lažne profile, a to neće dovesti do boljitka…
Svijet Rukometa