Povodom najnovijih dešavanja vezanih za stanje u Rukometnom savezu Bosne i Hercegovine, oglasio se i Olimpijski komitet Bosne i Hercegovine.
“Olimpijski komitet BiH će reagovati na novonastalu situaciju. Kao i uvijek kada je neki problem vezan za strukovni sportski savez u BiH mi ćemo i ovoga puta preuzeti ulogu medijatora. Uložićemo sve svoje resurse da izbjegnemo suspenziju. Zatražićemo i hitan sastanak u Ministarstvu civilnih poslova, a nastojaćemo ostvariti i komunikaciju sa EHF-om”, rekao je Marijan Kvesić, predsjednik OK BiH.
Primjeri u prošlosti
Nije ovo prvi put na ovim prostorima da se krovni evropski i svjetski savezi uključuju u rješavanje problema u nacionalnim sportskim savezima. Prije nekoliko godina Nogometni savez Bosne i Hercegovine doživio je istu sudbinu. UEFA-e je 2011. godine suspendovala Nogometni savez BiH, zbog nagomilanih problema, a danas ovaj sportski savez je najorganizovaniji u državi.
Podsjetimo, Nogometni savez Bosne i Hercegovine 2011. godine bio je pred bankrotom, zbog duga od skoro 2.5 miliona Eura.
FIFA i UEFA bile su jasne, ako Nogometni savez Bosne i Hercegovine želi biti njihov član, NSBiH mora imati jednog predsjednika kao i sve ostale nacionalne asocijacije u svijetu, te ukinuti princip rotacije koji je bio prisutan do tada.
Ivica Osim imenovan je za predsjednika Komiteta za normalizaciju Nogometnog/Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine, a Rudi Zavrl, počasni predsjednik Fudbalskog saveza Slovenije tada je imenovan za specijalnog posmatrača FIFA i UEFA u procesu normalizacije stanja u NS BiH.
Sastanku u Beču koji je organizovan u cilju rješavanja problema u bh. nogometu, prisustvovala su i tri asa bh fudbala. To su Dušan Bajević, Sergej Barbarez i Faruk Hadžibegić. Oni su imenovani za ambasadore N/FS BiH i imali su ulogu da doprinose širenju pozitivne atmosfere. Nisu bili obavezni prisustvovati svakoj sjednici Komiteta za normalizaciju, ali su po potrebi dolazili i eventualno savjetima ili na drugi način pomagali pronalaženju riješenja za spas bh. nogometa.
Nije ni tada sve išlo glatko, mnogi su se opirali promjenama, a o tome je upozorio i Marsel Benc (Marcel Benz), direktor Sportsko-pravnog odjela UEFA-e.
– Do sada nismo naišli na pozitivne reakcije članova Predsjedništva NSBiH, Izvršnog odbora NSBiH, odnosno delegata u prošlom sazivu Skupštine NSBiH, koji su novi Statut odbili usvojiti prošle godine. Vidjet ćemo šta će biti odlučeno na sjednici Skupštine 29. marta., izjavio je svojevremeno Benc.
Takođe, Odbojkaški savez Hrvatske 2010. godine zadesila je ista sudbina. Odbojkaški savez Hrvatske, kojeg su godinama potresale afere, suspendovan je od strane Međunarodne odbojkaške federacije.
Tada je na adresu OSH došla je odluka s vrha u kojoj stoji da zbog financijskih dugovanja na snagu stupa međunarodna suspenzija svih hrvatskih klubova i reprezentacija za novu sezonu, te da se hrvatskim predstavnicima i savezu zabranjuje rad u međunarodnim odbojkaškim tijelima.
Kazne za „NE“odgovorne
Čelnici tadašnjeg Nogometnog saveza BiH, generalni sekretar Munib Ušanović i sekretar Saveza za finansije Miodrag Kurteš, osuđeni su na po četiri godine zatvora, jer je Savez od 1. januara 2001. do 30. septembra 2006. izbjegao plaćanje poreza na promet proizvoda i usluga te na plaće i doprinose, čime su oštetili budžet FBiH u značajnom iznosu.
Oni su, kako je navedeno u pravosnažnoj presudi Suda BiH iz 2011. godine, zloupotrebom položaja pribavili znatnu imovinsku korist.
Sud BiH je naložio i da se Ušanoviću i Kurešu oduzme imovina pribavljena zloupotrebom položaja ili ovlasti u iznosu od 248.147 KM i 42.110 eura.
Da li će istu sudbinu doživjeti i Rukometni savez Bosne i Hercegovine, ostaje da se vidi, a rok od 15 dana, nadamo se da će biti ispoštovan, inaće EHF će suspendovati i Rukometni savez, i klubove i nacionalne selekcije.
Svijet Rukometa