Dva su dana ostala do kraja roka u kojem Hrvatski rukometni savez mora EHF-u dostaviti konačan popis gradova u kojima će se održati Europsko prvenstvo. Inicijalno to su bili Zagreb, Split, Varaždin i Poreč, no Split još uvijek nije riješio svoje probleme sa Spaladium arenom.
Oni traju već mjesecima, ali sada je voda došla do grla. U srijedu EHF mora znati može li Split ili ne može ugostiti skupinu u kojoj će igrati Hrvatska. Grad Split dužan je potpisati ugovor o korištenju Spaladium arene, a uvjet da Odbor za vjerovnike pristane na potpisivanje ugovora jest da Grad snosi u potpunosti troškove koji nastaju samom organizacijom.
Međutim, tu je nastao problem jer se Split ponudio s 900 tisuća kuna, a ostatak od 1.040.000,00 trebala bi pokriti tvrtka “Sportski grad TPN u stečaju”. Dakle, u pitanju je 140 tisuća kuna. Za tu bi tvrtku to značilo manje prihode od troškova, a posljedice bi nakon toga bile da Spaladium arena nakon EP stavi ključ u bravu. Ovu informaciju otkrio je MOST-ov vijećnik Ante Bradarić Šljujo.
“Grad Split dužan je ispraviti loše političke odluke počevši sa gospodinom Kuretom i vlastima nakon njega jer upravo loše političke odluke krive su za situaciju u kojoj se nalazi danas Spaladium arena. U ovoj situaciji postoji samo jedan logični i razumljiv potez gradske vlasti. Grad Split treba pokriti troškove održavanja Europskog prvenstva u potpunosti te adekvatno platiti najam korištenja dvorane. Kada uzmemo u obzir da grad Split samo na tri bespotrebne i nerazvijajuće stavke proračuna (uređenje podrumskih prostorija-Banovina, uredska oprema i namještaj, odnosi s javnošću) potroši 1.467.000,00 kuna, a kada tome dodamo da su rashodi za zaposlenike Grada Splita oko 220 milijuna kuna, odnosno skoro jedna četvrtina proračuna, onda zasigurno potpuno plaćanje organizacije Europskog prvenstva možemo smatrati malom stavkom. Uloženi novac za organizaciju sigurno će vratiti mnogostruko kroz popunjenost hotela, restorana i ugostiteljskih obrta, a i na kraju kroz samu promociju našeg grada. Sad je vrijeme da politika započne ispravljati ono što je dosadašnja politika godinama zanemarivala i uništila”, stoji u priopćenu MOST-ova vijećnika.
Dođe li do onog najlošijeg scenarija, rezervne su opcije zadarski Višnjik te Osijek čiji Gradski vrt prvotno nije prošao EHF-ove zahtjeve.
Izvor: Sportarena.hr